atlamahead                        ÜNİVERSİTE HAZIRLIK ATLAMA (PROFICIENCY)

Üniversiteyi kazanan öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak için girdikleri bu sınava takılmak zorunda değilsiniz! Üniversite sınavına hazırlanmak gibi stresli bir sürecin ardından birçok öğrencimiz bu sınavla karşılaşır. Üniversiteye yıllardır hazırlanan öğrencilerin İngilizce bilgileriyle tekrar barışmaları zaman alabilir. Ayrıca, üniversitede başarısız bir yıl geçirmiş öğrenciler, hazırlık atlama sınavına tekrar girme şansına sahiptirler. İşte Perfect English bu noktada 10 yılı aşkın üniversite hazırlık atlama ve destek deneyimiyle sizleri İngilizce potansiyelinizi ve bilginizi geliştirmek ve tazelemek, sınavda başarılı olmanızı sağlamakta her zaman yanınızdadır!

HAZIRLIK ATLAMA GÜNCEL BROŞÜRÜ ( TIKLAYINIZ )

HAZIRLIK ATLAMA  POWER POINT SUNUMU ( TIKLAYINIZ ) 

Ankara’da birçok üniversite proficiency sınavı uygular. Perfect English başta bu üniversitelerin öğrencilerine ve aynı zamanda en iyi hazırlık atlama eğitiminin nerede olduğunu bilen ve şehir dışından bize gelen öğrencilerimize eğitim verir. Her üniversite Proficiency sınavına farklı isimler vermektedir. Örneğin:  EPE (ODTÜ), HUPE (HACETTEPE), COPE (BİLKENT), ITP (TOBB), PRO (ATILIM) Bu sınavların tümü gerçek adıyla PROFICIENCY’dir. Yani Üniversite Hazırlık Atlama veya İngilizce Yeterlilik sınavıdır. İngilizce bilgisine sahip olmak bu sınavlarda başarılı olmak için her zaman yeterli değildir. Perfect English, hazırlık atlama öğrencilerinin İngilizce bilgilerini tazelerken, bu bilgileri sınav bağlamında nasıl kullanmaları gerektiğini öğreterek, hızlı ve pratik biçimde sınav teknikleriyle donatarak başarılarını arttırır.

 ———————————————————————————————————————————————————————————————————–

 • Perfect English akademik zümresi tarafından yapılan seviye tespit sınavı sonuçlarına göre adaylar seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilirler.
 • Programımız bütün üniversitelerin sınav sistemlerine ayrı ayrı olmak kaydıyla üniversite hazırlık birimlerinin sistemlerine ve eğitimde kullandıkları branşlara göre özel olarak yapılır. Kazandığınız üniversitenin formatına göre bütün branşlara yönelik derslerimiz okulunuzda varsa şayet grubunuzda da olacaktır. (örn: Listening, Writing, Speaking, Reading, Grammar.)
 • Amacımız sizlere test tekniği ve dilbilgisi kuralları ezberletmek değil, bu bilgilerinizi nasıl uygulayacağınızı göstermektir.
 • Eğitmenlerimizin sizler için hazırlamış olduğu özel sınavlar ve materyaller ile İngilizce yazma, okuma, dinleme ve dilbilgisi becerilerinizi geliştirerek öğrendiğiniz İngilizce’nin faydasını sadece Hazırlık Atlama Sınavı’nda değil akademik hayatınız boyunca göreceksiniz.
 • Eğitmen kadromuz; öğrenim göreceğiniz üniversitenin ve hazırlık atlama sınav sisteminizin şekline göre farklı kişilerden olmak şartıyla, üniversitelerin hazırlık atlama sistemleri hakkında tecrübe ve bilgi sahibi olan, alanında uzman eğitmen ve öğretim görevlilerinden oluşmaktadır.

Herhangi bir olumsuzluk dahilinde öğrencilerimiz % 20 kontenjan mağduriyeti dahilinde dilediği zaman kayıt iptali yapma hakkına sahiptir.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

sideshazirlikitPERFECT ENGLISH YAYINLARINDAN ÜCRETSİZ DERS MATERYALLERİ;

PROFICIENCY GRAMER KİTABI: Bu kitap sayesinde okulunuzun hazırlık biriminin önceki yıllarda çıkmış soru tipleri, sınavlar, writing kalıpları, ayrıca kapsamı genişletmek için verilecek ekstra fotokopi ve materyaller ücretsiz olarak arşivlerimizden derlenerek sizlere verilecektir.

PERFECT ENGLISH Proficiency yayın zümresinin olmasının bir pozitif yanıda her kurs başlangıcında öğrencilerimize üniversitelerinde daha önceki yıllarda çıkmış sınavları ve soru tiplerini göstererek sınavlara daha hazırlıklı girmelerini sağlamaktır. Bunun yan ısıra PERFECT ENGLISH öğretmenlerine de ekstra materyalleri, derslerde kullanılmak üzere ücretsiz olarak sağlamaktadır.

Amacımız öğrencilerimizin ilgili üniversitenin hazırlık biriminin koyduğu sınav Standartlarında eğitim görmelerini sağlamak ve Proficiency yayın zümresi tarafından hazırlanmış, üniversite hazırlık birimlerinin müfredatlarında kabul görmüş bir eğitim setini eş zamanlı olarak PERFECT ENGLISH öğrencileriyle birlikte paylaşarak daha başarılı olmalarını sağlamaktır.
Eğitmen kadromuz; Proficiency sınav sistemi hakkında tecrübe ve bilgi sahibi olan, bu alanlarda yayınları bulunan,Sınav taktikleri üzerine uzmanlaşmış eğitmen ve öğretim görevlilerinden oluşmaktadır.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

kareslide1

ÜCRETSİZ DENEME SINAVLARI

Öğrencilerimiz herhangi bir sebepten ötürü sınava girememişse veya sınavındaki konuların ve soru tiplerinin nerelerden çıkabileceğini tespit etmek istiyorsa onlara fırsatlar sunmakta ve öğrencilerimizin sınavın gerisinde kalmasını engellemekte ve konuların pekişmesini sağlayarak daha sağlıklı bir eğitim olanağı sağlamaktadır. Deneme sınavları her okulun sınav sistemine göre farklılıklar gösterdiği için üniversitesine göre ayrılarak farklı gün ve saatlerde uygulanmaktadır.

Amacımız öğrencilerimizin çok daha sağlıklı bir şekilde  İngilizce öğrenmelerini sağlamak ve üniversite hazırlık birimlerinde çıkmış proficiency sınavlarını hazırlanan programlar eşliğinde eş zamanlı  paylaşarak daha başarılı olmalarını sağlamaktır

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

sorularSORULARINIZ

Gruplar nasıl oluşuyor, kaç kişiliktir?
Gruplar oluşturulurken katılımcıların maksimum verim alabilmesi amaçlanmıştır. Gruplar üniversitelerin Proficiency sınavındaki uygulamalarına göre düzenlenir.  Bu nedenle 20 kişilik  gruplardan oluşmaktadır.

Hazırlık Atlama Eğitimini veren Eğitmenler kimlerdir?
Hazırlık Atlama eğitimini veren eğitimlerimiz sınav İngilizce’sinde uzmanlaşmış eğitmenlerden oluşmaktadır.

Hazırlık  Atlama Eğitiminde Kullanılan Materyaller Nelerdir?
Hazırlık Atlama (Reading-Vocabulary-Listening) kitapları kullanılmaktadır. Kitapların yanında eğitmenlerimizin kendi hazırlamış oldukları sınav teknikleri derlemeleri ve üniversitelerde çıkmış önceki yılların sınav örnekleri  tüm öğrencilerimize ücretsiz sunulmaktadır.

Sizce Ben Başarılı Olabilir miyim?

 • Öncelikle Hazırlık Atlama Kurslarımızda öğrencinin ingilizce öğrenmesi hedeflenmez. Amaç öğrenciyi sınav sistemine uygun hazırlayıp, yeterli geçme puanını aldırmaktır.
 • Kurslarımızda; İhtiyacınız olan İngilizce grammer(dilbilgisi) yapısını sistematik bir şekilde öğrenmeniz sağlanır. Test Teknikleri ile Grammer sorularını hızlı ve doğru şekilde çözmeniz sağlanır.
 • En çok çıkan kelimeleri unutmadan aklınızda tutabilmeniz için en çok çıkan 1000 kelime bu süre içerisinde verilecektir. Sınava kadar  bu kelimeler ve readingler sayesinde yeterli sayıda kelime öğrenmeniz sağlanacaktır.
 • Uzun paragraf reading (okuma) sorularında, birbirine yakın seçenekler arasından nasıl doğru seçeneği bulacağınızı ve en önemlisi bu sorularda zamanı nasıl iyi kullanacağınızı öğrenirsiniz.
 • Writing (makale yazma) sınavlarında, sınavda çıkması muhtemel essay türlerini ve bu essayleri hangi tekniklerle yazacağınızı öğrenirsiniz. Size verilen kalıplar writing hızınızı ve bütünlüğünüzü sağlayacaktır.
 • Listening(dinleme) bölümü hazırlık atlama sınavlarında en zorlanılan bölümlerden biridir.Üniversitelerin soru tarzına göre öğrencilerin bol alıştırma yapmalarını sağlayarak, bu zorlu bölümde başarılı olmalarını sağlar.
 • Speaking(konuşma) sınavlarında sorulan sorulara karşılık olarak, konuşma teknikleri üzerinde sınıf içinde alıştırmalar yaparsınız.Ve tüm bunlara ek olarak kurumumuzda düzenlenecek olan deneme sınavlarına katılarak ,sınava hazır hale gelirsiniz.
 • Tüm eğitim seti kurumumuz tarafından öğrencilerimize ücretsiz olarak verilmektedir.kareslide2

Hazırlık Atlama Kurslarına kimler katılabilir?

 • Üniversite sınavını kazanıp, hazırlık sınıfına devam etmek istemeyen öğrenciler,
 • Hazırlık sınıfını tamamlamış ancak geçer not alamayan öğrenciler.

Hazırlık Atlama Sınavı Programında ; 

 • STRUCTURE yanında
 • READING,
 • WRITING,
 • LISTENING
 • SPEAKING

becerilerini geliştirmeye yönelik yoğun bir program uygulanacaktır.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

ÜNİVERSİTELERİN HAZIRLIK ATLAMA (PROFICIENCY) SINAV SİSTEMLERİ

Bilkent Üniversitesi Cope (Certificate of Proficiency in English) Sınavı

Cope sınavı 2 aşamadan oluşmaktadır.

1.AŞAMA: Bu sınavın amacı öğrencinin kelime ve dilbilgisi becerisinin COPE 2 için yeterli olup olmadığını ölçmektir. COPE birinci aşama tamamı çoktan seçmeli olan 200 sorudan oluşmaktadır. Her soru için 5 cevap seçeneği bulunmakta, her 4 yanlış cevap bir doğru cevabı götürmektedir. Birinci aşamadan ortalama en az %60 başarı sağlayan öğrenci hazırlığı atlamak için ikinci aşama olan COPE 2 sınavına girmeye hak kazanır, barajın altında kalan öğrencilerde seviyelerine göre hazırlık eğitimi almak için kurlara dağıtılırlar.
Örnek soru 1: When she______ here next week, I will call you.
a) came          b) comes           c) will come         d) are going to come       
e) shall come

2.AŞAMA:  Bu bölümde öğrenci 5 bölümden sorumludur. Bunlar;
> Okuma Becerisi (Reading)   >Dinleme Becerisi (Listening)    > Yazma Becerisi (Writing)
> Konuşma (Speaking)             > Dil Bilgisi (Language)

Her bir bölümün puanları şu şekildedir:
– Reading : 35 çoktan seçmeli soru, her biri 1 puan 35 soru var. 3 kısa 2 de orta uzunlukta toplam 20 sorudan oluşan 5 metin var. Bir de 15 soruluk uzun bir metin var.
Reference tipi sorular var.
“Where’s this text taken from?” (newspaper, magazine, article.) tipi sorular var.
“Tone” soruları var. Yazarın tarzı soruluyor (indifferent, coherent, pessimistic, optimistic, sarcastic, ridiculous, cynical.)
“Main idea” soruları var. Bu bölümün süresi 80 dk.

– Listening : 30 çoktan seçmeli soru, her biri 1 puan , 2 adet 15′er soruluk text var. Bir kere okunuyor. Öğrenciler dinlerken not alıyor. Sorular sonradan dağıtılıyor. Çoktan seçmeli sorular. Metinler genelde bilimsel oluyor. 30 dk. dinleme ,30 dk. da cevaplama  süresi veriliyor. Toplam 60 dk. sürüyor.

– Use of English :  35 açık uçlu soru, her biri 1 puan
(Word Formation, Cloze test ,Vocabulary ,Fill in the blanks ) Süre 40 dk.

– Writing: 30 puan
2 konu veriliyor ve biri hakkında essay yazılması isteniyor. Discussive essay veya Free writing Akademik writing olacak. Aşağı yukarı 350 kelimelik bir essay isteniyor.Süre 60 dk.

– Speaking :  20 puan
15 dk iki kişinin karşılıklı bir tartışma konusunu içermektedir. Ve speaking sınavı cope 2.aşama sınav gününden farklı bir günde yapılmaktadır.Sınav 65’i çoktan seçmeli olmak üzere toplam 150 sorudan oluşmaktadır. Bu sınavdan başarılı olmak için sadece toplam puanda barajı (%60) geçmek yeterli olacak, ayrı ayrı bölüm barajı uygulanmayacaktır.

 ————————————————————————————————————————————————————————————————————-

images (138)Başkent üniversitesi Proficiency Sınavı tek aşamalı olup 100 soruluk bir testten oluşmaktadır.
grammar (dilbilgisi) bölümü 40 soru,
reading (okuma) bölümü 40 soru
vocabulary(kelime bilgisi) bölümü 20 soru
Başkent üniversitesi Proficiency Sınavı listening ve writing bölümlerini içermemektedir.Hazırlık sınıfını atlayabilmek için 100 puan üzerinden en az 60 puan almak gerekmektedir.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Sınav 2 aşamadır ve farklı günlerde yapılır.
1.AŞAMA : Language Use & Reading Comprehension ( 90 dak.)
Language Use : Toplam 40 soru var ve her bir soru 0.5 puan,toplam puan 20.
Reading Comprehension : Toplam 30 soru var,ve her bir soru 1 puan,toplam 30 puan.
> Sentence Completion                  > Paragraph Completion
> Supporting Ideas                         >  Text Comprehension
2.AŞAMA: Listening Comprehension,Note-Taking ve Writing ( 170-180 dak.)
Listening Comprehension : 40 soru var,her biri 0.5 puan,toplam süre 65-70 dak. ve toplam puan 20.
> Statements                            >  Dialogues
> Mini Talks                              >  Interviews
> Lectures
Listening ve Note-Taking : 4-6 soru var, toplam 10 puan ,ve süre 20-25 dak.
> Listening ve Note-Taking                   > Answering Open-Ended Questions
Writing
Toplam 20 puan.Süre 55 dakika
1)- An open-ended question( 5 puan)
2)- Paragraph to be written on a separate sheet ( 15 puan)

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

TOBB Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

1. AŞAMA: Listening, Reading ve Grammar becerilerini sınayan 125 soruluk Preliminary Test uygulanmaktadır. Bu sınavdan 70’in altında not alanlar ll. Aşamaya girmeye hak kazanamazlar ve Hazırlık Sınıfına A kurundan (Elementary) başlarlar.70 ve üzerinde not alanlar bundan sonraki aşama olan Writing ve Speaking sınavlarına girerler.

2. AŞAMA: Writing ve Speaking sınavlarından ortalama 65’in altında alanlar TOEFL PBT sınavına giremezler ve Hazırlık Sınıfına B kurundan (Intermediate) başlarlar.65 ve üzerinde not alanlar ise TOEFL PBT sınavına girerler ve bu sınavı geçtiklerinde  Hazırlığı atlamış kabul edilirler.Geçemiyenler ise C kurunda yarım dönem Hazırlık okurlar.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Çankaya Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı
Hazırlık Atlama Sınavı 2 aşamadan oluşmaktadır.
1. AŞAMA:
a) Reading: 5 okuma parçasını kapsamaktadır.Her parçada 7 adet soru bulunmaktadır.Toplam 35 puan.
b) Writing:
I.Kısım: 100 – 150 kelimelik bir paragraf yazdırılıyor.Toplam 10 puan.
II..Kısım: Bir metnin özeti yazdırılıyor.Toplam 5 puan.
2. AŞAMA:
I. Listening
a) Lecture: 2 adet var.Her bir lecture 10 puan ve 7 – 8 dakika sürüyor.Sorular çoktan seçmeli.
b) Dialogue: Karşılıklı konuşma dinletiliyor.Toplam 5 puan.
II. Language use:
Paragraf tamamlayan ve bozan cümleler soruluyor.Toplam 15 puan.
III. Speaking
Toplam 10 puan.
Birinci aşamaya giren bütün öğrenciler puan şartı aramaksızın ikinci aşamaya girebiliyorlar.Birinci aşama ve ikinci aşamadan aldıkları not toplamı 60 ve üzeri olan öğrenciler Hazırlık Sınıfı okumuyorlar.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Ankara Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı
2 aşamadan oluşmaktadır.
1.aşamada Use of English ve Reading bölümleri var.Toplam 60 puan.
2.aşamada ise Listening ve Writing(essay writing) bölümleri var.Toplam 40 puan.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Ufuk Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

UFUK ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK ATLAMA GÜNCEL BROŞÜRÜ 2014

 

(Sınav sistemi 2014 te güncellenmiş olup – 5 sınav becerisi değerlendirilecektir)
100 soruluk çoktan seçmeli bir test var.İlk 40 soru grammar ve vocabulary. 41-90 arası sorular cümle tamamlama, paragraf tamamlama, anlamı bozan cümle ve cloze test şeklinde. Son 10 soru ise reading comprehension. (2013 sistemidir)ufuk logo

————————————————————————————————————————————————————————————————————-Atılım Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Proficiency tarzında,100 soruluk,çoktan seçmeli bir sınav.3 okuma metni ve bunlarla ilgili comprehension soruları var. Ayrıca,Use of English bölümünde, irrelevant sentence, paragraph completion, paragraph formation, dialague completion, closest meaning tarzında sorular var. Cloze test var.

20 soru vocabulary,5 soru word formation,5 soru phrasal verb,5 soru sentence completion,5 soru rewrite şeklinde.Sınavın sonunda da 15 puanlık Essay Writing bölümü var.atılım logo

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Hacettepe Üniversitesi (HUPE) Hazırlık Atlama Sınavı

100 soruluk,proficiency tarzında,çoktan seçmeli bir sınav. Grammar,Reading ve Vocabulary bölümlerinden oluşuyor.  HACETTEPE PROFICIENCY İÇERİĞİ: Hacettepe Üniversitesinin Hazırlık Atlama sınavlarında çıkan sınav bölümleri ve soru biçimleri aşağıdaki gibidir:

Grammar  (Dilbilgisi): 4 çeşit soru tipi dilbilgisi becerisini ölçmek için kullanılır.
>  Aynı Anlama Gelen Cümle          > Cloze test          > Diyalog Tamamlama   > Hata Bulma
Reading (Okuma): 2 Okuma parçası.
>  Çoktan Seçmeli Sorular
 Listening  (Dinleme):2 Bölümden oluşur. (eylül proficiency sınavında çıkmaz)
>
Parçayı dinlerken soruları cevaplama (While Listening)
>  Parçayı dinlerken not alma sonrasında dağıtılacak soruları, notlarla cevaplama (Note Taking)
 Writing  (Yazı yazma): Akademik dilde öğrencinin yazma becerisini ölçmek için Kompozisyon.
> Kompozisyon (Essay)
Avantaj & Dezavantaj, Sebep & Sonuç, Benzerlik & Farklılık, Fikir Belirtme & Savunma, İkna etme, Sınıflandırma gibi yazı tarzları vardır.

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Gazi Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

100 soruluk, proficiency sınavı.
1-40   : Dilbilgisi
41-52 : Kelime Bilgisi
53-56 : Türkçe-İngilizce Çeviri
57-60 : İngilizce-Türkçe Çeviri
61-64 : Cümle Tamamlama
65-68 : Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle
69-73 : Anlamca En Yakın Cümle
74-77 : Diyalog Tamamlama
78-81 : Boş Bırakılan Yere Uygun Düşen İfade Bulma
82-85 : Verilen Duruma Uygun Düşen İfade Bulma
86-100 :Verilen Metinlerdeki Soruları Cevaplama

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

YBÜ PROFICIENCY İÇERİĞİ: YBÜ Üniversitesinin Hazırlık Atlama sınavlarında çıkan sınav bölümleri ve soru biçimleri aşağıdaki gibidir:sss

Listening  (Dinleme):2 Bölümden oluşur. Aşağıdaki soru biçimleri bulunur:

>  Boşluk doldurma         > Çoktan seçmeli sorular

Reading (Okuma): 2 Okuma parçası ve sorular.

> Eksik cümleleri okuma parçasına yerleştirme                   > Çoktan Seçmeli Sorular
> Paragraflara göre bahsedilen konuyu tespit etme             >Özetleme (One word)
> True – False soruları (Doğru-Yanlış)

Grammar  (Dilbilgisi): 4 çeşit soru tipi dilbilgisi becerisini ölçmek için kullanılır.

>  Cloze Test                                                           >  Yeniden Yazma (Re-write)
>  Tek Kelime Yerleştirme (One word)                       >  Kelimi Çekimi (Word Formation)

Writing  (Yazı yazma): Akademik dilde öğrencinin yazma becerisini ölçmek için kompozisyon.

Kompozisyon (Essay)
Sebep & Sonuç, Benzerlik & Farklılık, Fikir Belirtme & Savunma, İkna etme, gibi yazı tarzları vardır.

Speaking (Konuşma):  Sözlü görüşme ile konuşma becerisi ölçülür: 

 > Genel sorular           > Gösterilen resme ilişkin sorular          >  Eleştirel düşünme soruları

 

İngilizce Kursları Ankara

Copyright © 2002-2012 Perfect English (Mükemmel İngilizce Dil Kursları)