İngilizce Konuşmanızı İleri Seviyeye Taşıyacak İpuçları | perfectenglish.com.tr

İngilizce Konuşmanızı İleri Seviyeye Taşıyacak İpuçları

Perfect Blog geri dön

İngilizce Konuşmanızı İleri Seviyeye Taşıyacak İpuçları

İNGİLİZCE KONUŞMANIZI İLERİ SEVİYEYE TAŞIYACAK İPUÇLARI

Türk Halkı olarak genelde serzenişimiz İngilizce biliyorum, anlıyorum ama konuşamıyorum olmakta fakat dil öğrenmek ve hakkını vererek konuşmak uzun vadeli ve asla bitmeyecek bir serüven. Dünya üzerindeki hiçbir  insan anadilini dahi tam olarak öğrenip  “kendi dilimi öğrendim biliyorum artık”  diyemezken yabancı bir dil için  öğrendim hatta süper konuşuyorum demek ne yazık ki zordur. Fakat kilit noktamız uzun vadede, belki tüm  yaşamımız boyunca sürekli olarak İngilizce dilinin  içinde olmaktan geçmekte, konuşmanızı  ileri dereceye taşıma serüveninde faydalı olacak, belki bazıları bilinen ancak bazıları ufak ayrıntılar içeren tüyolar vermeye ve bir nevi dil öğrenme sürecindeki en önemli yöntemleri bir arada bulabileceğiniz konuşmanızı geliştirecek ipuçlarını sizler için derledik…

 

GÜNLÜK ÇALIŞIN

Reel  bir ilerleme kaydetmek için yapılması gereken şey düzenli ve verimli çalışmadan geçer. Haftada en az  2-3 saat çalışmak İngilizcenizi geliştirmeniz için iyi bir yöntem değildir. Bunun yerine her gün en az 20-30 dakikanızı konuşma, dinleme ve okuma pratiklerine ayırmanız kesinlikle daha kolay ve kalıcı öğrenmek için doğru bir yol olacaktır. Genelde kısa süreli ve sık çalışmalar daha verimli olmaktadır.

 

ZAMANINIZI PERİYOTLARA BÖLEREK KULLANIN

Gün içindeki dinleme, okuma ve konuşma tekrarlarınızı belirlemiş olduğunuz periyotlar da yapın. Bir kereliğine uzun süre çalışmak zihninizin yorulmasına ve bilgileri sindirmekte zorlanmanıza sebep olup sizi yoracaktır. Dikkatinizin dağılmayacağı süreçlerde gün içinde sık sık yapılan tekrarlar her zaman  kalıcılık yaratır.

 

SÜREKLİ KONUŞUN TEKRAR EDİN

Genelde dinlemek ve okumak yeterli olmayacaktır; duyduğunuz ve günlük hayatta kullanılan kalıpları fark ettiğiniz an tonlamalara da dikkat ederek tekrar etmek inanın çok işinize yarayacaktır. Konuşmaya alışmaya başladığınızda, yani ağzınız ve beyniniz artık fazla çaba sarf etmemeye başladığında bunun büyük bir gelişme olduğunu fark edebilirsiniz.

 

HATA YAPMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Kendinizi geliştirdiğiniz konularda takılıp kalmayın. Yeni kelimeler ve cümle kalıpları öğrenmek için hazır olun, mümkünse çalışmalarınızı kontrol edebilecek İngilizceyi iyi konuşabilen birinden de yardım alarak size hatalarınızı söylemesini ve sizi düzeltmesini isteyin. Artık doğru konuşmayı sindirene kadar pratik yapmaktan çekinmeyin, hatalarınızı ne kadar erken fark edip düzeltirseniz bir dahakine hata yapma olasılığınız o kadar azalacaktır.

 

YAŞAMINIZI İNGİLİZCEYLE PEKİŞTİRİN

Belli bir süre boyunca yalnızca, İngilizce şarkılar dinleyip, İngilizce dizi ve filmler izleyerek, sevdiğiniz hikâye ve çizgi romanları İngilizce okuyup hatta yapabilirseniz eğer çevrenizdekileri sizinle sadece İngilizce konuşmalarına ikna ederek, yada sosyal mecralardan ana dili İngilizce olan arkadaşlar edinerek kısa sürede fark etmeden çok büyük bir ilerleme kaydedebilirsiniz. İngilizce günlük hayatınıza işleyeceğinden, bir süre sonra bu durum size fazla yabancı gelmeyecek ve konuşurken daha rahat olduğunuzu fark edeceksiniz.

 

EZBERCİ DEĞİL MANTIĞI ANLAMAYA ODAKLANIN

İngilizce öğrenirken gramer ve kelimeler kesinlikle çok önemlidir, ancak başlangıçta gramer ve kelime ezberlemeye vakit harcamak yerine içeriğe ve anlama odaklanmak kesinlikle konuşma açısından daha faydalı olacaktır. Bu düzenli dinleme ve tekrar etme alıştırmaları ile üst seviyelere taşınabilir.

 

FİİLLERİ VE ZAMANLARI ÖĞRENİN

İngilizce konuşmanızı geliştirmek için yapmanız gereken ilk şey tabii ki de gramer ve kelime ezberi değil, ancak bunu hiçbir kelime ve gramer kuralı bilmeden de yapamazsınız. Okuduklarınızı ve dinlediklerinizi anlayabilmeniz için çok temel şeyleri biliyor olmanız gerekir. Fiiller, zaman ve fiillerin zamanlara göre çekimleri de bu temel şeylerdendir. Çeşitli örnek cümle ve konuşmaları okuyup dinleyerek cümlenin kurulmasında bahsi geçen zamanın yaptığı değişikliği fark edip kuralı iyice sindirebilirsiniz.

 

İNGİLİZCE DÜŞÜNÜN

Bir kelimenin İngilizcesini düşünmeden önce zihninizde Türkçe anlamı yerine görselinin canlanmasını sağlayın. Görsel hafızanın akılda en kalıcı yöntem olduğunu unutmayın, Örneğin televizyon kelimesini İngilizce söylemeden hemen önce bunu aklınızdan kendi dilinizdeki haliyle geçirmek yerine televizyon resmi canlandırmayı deneyin. Bir  Türkçe bir İngilizce çeviri yapmayı bıraktığınız zaman gerçekten akıcı bir şekilde konuşmaya başladığınızı fark edeceksiniz.

 

AYNI ANDA HEM OKUYUP HEM DİNLEYİN

İngilizce altyazılı çeşitli videolar, diziler, klipler izleyerek aynı anda hem dinleyip hem de okumanın konuşmanız da çok faydası olacaktır. Karşınıza çıkan bilmediğiniz kelimelere sözlükten bakarak bi kenara not almanız ve daha sonra tekrar etmeniz sizin için yararlı olacaktır. Belli bir kesiti bu şekilde izleyip geri başa sararak tekrar etmeniz durumunda yararını göreceksiniz.

 

DEĞİŞİKLİKLERE VE GELİŞMELERE DAİMA AÇIK OLUN

Ana dili İngilizce olan bir konuşmacıyı dinlerken duyduğunuz sık sık kullandığı farklı kısaltmalar ve alışkanlıktan doğan değişik telaffuzlara dikkat edin ( “you” yerine “ya”, “yes” yerine “yup” kullanılması gibi). Bunları kendi konuşmalarınızda da kullanmanız konuşmalarınızı daha doğal ve eğlenceli yapacaktır. Bunun yanı sıra karşınıza çıkan ve anlamlarına baktığınız yeni kelimeleri sık sık tekrar edip kurduğunuz cümlelerde kullanmaya çalışın,  kelimeyi kolay kolay unutmamanızı sağlayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Perfect Blog geri dön
İletişim Formu
Gönder