TOEFL mi, IELTS Sınavını mı Tercih Etmeliyim? Ankara İngilizce Kursları

TOEFL Sınavını mı, IELTS Sınavını mı Tercih Etmeliyim?

TOEFL ve IELTS?

Perfect Blog geri dön

TOEFL Sınavını mı, IELTS Sınavını mı Tercih Etmeliyim?

TOEFL Sınavı mı? IELTS Sınavı mı?

Hangi Sınava Girmeliyim?

Perfect English İngilizce Kursları Sizin için Araştırıyor:
TOEFL Sınavı mı? IELTS Sınavı mı?

Uluslararası öğrencilere yönelik, TOEFL ve IELTS İngilizce dil sınavları arasındaki farklılıkları ele aldık. Her birinin güçlü yanları olduğu gibi, detayları hakkında fikir edinip, hangisinin daha çok işinize yarayacağına karar verin.

Eğer anadiliniz ingilizce değilse, ingilizce konuşulan bir ülkede öğreniminizi yapmak için yaptığınız başvurunun bir parçası olarak çok büyük ihtimalle bir İngilizce yeterlilik sınavına girmeniz gerekebilir. Dünya genelinde en çok kabul gören iki İngilizce dil sınavından biri Uluslararası İngilizce Dil Sınav Sistemi IELTS diğeri ise Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı TOEFL’dır.

Bu soru, öğrencilerimiz tarafından en sık sorulan sorulardan bir tanesi olarak karşımıza gelmektedir. Biz de Ankara’nın En Kaliteli İngilizce Dil Kursu Perfect English olarak, yıllardır bir çok öğrencimizin ufkunu ve geleceğinin şekillenmesinde en çok yardımcı olan ingilizce kursu olarak tecrübe bilgi ve birikimlerimizi, derledik ve sizlerle paylaşmak üzere kaleme aldık.

Bu soruyu soran öğrencilerimize bizim önerimiz, aşağıda vereceğimiz sorulara verdikleri yanıtlardan sonra, evet şıkkının hangi bölümde daha fazla çıktığına göre TOEFL ya da IELTS sınavına girmeye karar vermeleri olacaktır.

İkisi de ingilizce düzeyinizi doğru bir şekilde test etmeye olanak tanır ve dünya genelinde binlerce kurumda kabul görmesine rağmen bu iki sınav, yaklaşım, yapı ve öğretim kriterleri açısından farklıdır; dolayısıyla hangisine gireceğinizi iyi düşünmelisiniz.

Karar vermenize yardımcı olması için, IELTS ve TOEFL arasındaki farklı açıklayan aşağıdaki bilgilere göz atmanızı öneririz.

IELTS Nedir?
IELTS Sınavı Nedir, Neden IELTS Sınavına Girmeliyim?

Uluslararası İngilizce Dil Sınav Sistemi IELTS; öğrenim, göçmenlik ve iş başvurularında kullanılan bir İngilizce dil testidir ve dünya genelinde 130’u aşkın ülkede 9.000’i aşkın kurumda kabul edilmektedir. British Council, Cambridge Üniversitesi ESOL Sınavları ve IDP-IELTS Avustralya tarafından ortak bir şekilde yürütülen IELTS, İngiltere İngilizcesi’ni temel almakta ve Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda gibi İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) ülkelerindeki kurumlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Öğrenim programınıza kayıt şartlarına bağlı olarak, IELTS Akademik veya IELTS Genel Eğitim sınavlarından birine girmeniz gerekebilir. Bu tercih ve bilgileri göz önünde bulundurarak seçim yapmanızı öneririz.

 

TOEFL Nedir?
TOEFL Sınavı Nedir, Neden TOEFL Sınavına Girmeliyim?

Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı TOEFL; özel olarak akademik ortamda, üniversite ve sınıf ortamında ingilizce iletişim kurma becerilerinizi ölçmeyi amaçlayan bir sınavdır. Dünyanın en iyi 100 üniversitesinin yanı sıra, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya dahil olmak üzere 130’u aşkın ülke genelinde 8500’den fazla kurum tarafından kabul görmektedir. TOEFL, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir kurum olan Education Testing Service tarafından yürütülür ve Amerikan İngilizcesine göre hazırlanır. Bu sınav Kuzey Amerika’daki kurumlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

 

TOEFL ve IELTS Arasındaki Genel Farklılıklar

Her bir sınavdaki farklı İngilizce tarzlarının yanı sıra, TOEFL sınavındaki soruların neredeyse tamamı çoktan seçmelidir.
IELTS ise kısa cevap, boşluk doldurma ve kısa deneme örnekleri yazma gibi farklı soru çeşitlerine cevap vermenizi ister.
IELTS, TOEFL’a göre oldukça kısadır çünkü TOEFL sınavı 4 saat sürerken, IELTS’in süresi 2 saat 40 dakikadır.

Tek bir TOEFL sınav çeşidi vardır ve o da tamamen bilgisayar üzerinden uygulanır ancak IELTS sınavlarının iki modülü de kâğıt üzerinde tamamlanır.
İngilizce eğitim verilen yükseköğrenim programlarına başvuru yapan öğrencilerin IELTS Akademik Sınav Modülünü seçmeleri gerekir, IELTS Genel Sınav ise göçmenlik veya bazı iş şartlarının karşılanması gereken durumlarda tercih edilir.

IELTS ve TOEFL farklı düşünüş ve problem çözme biçimlerini temel alır.
TOEFL çoktan seçmeli olduğundan, bu sınavda öğrencilerin seçenekler arasındaki farklılıkları değerlendirebilmek için analitik düşünebilmeleri gerekir. IELTS ise belleği daha fazla kullandırmaya yöneliktir ve farklı soru tipleri ile öğrencilerin daha kapsamlı algılama becerilerini ölçer.

 

TOEFL ve IELTS Sınav Yapıları

Konuşma

TOEFL ve IELTS iki sınavda da konuşma bölümü bulunur ancak IELTS konuşma sınavı, sınavı uygulayan kişi ile yüz yüze gerçekleştirilir. TOEFL sınavında ise bir mikrofona 6 sorunun cevabını vermeniz gerekir, bu cevaplar kaydedilir ve daha sonra 6 kişiden oluşan bir hakem kuruluna gönderilir. IELTS konuşma sınavından aldığınız puan, yalnızca sınavı uygulayan kişi tarafından belirlenir. Bu sınav 11 ila 14 dakika sürer ve sınavın diğer kısımlarıyla (yazma, okuma vs.) aynı gün olmayabilir. TOEFL’da ise konuşma sınavı yaklaşık 20 dakikadır ve daima sınavın geri kalan bölümü ile aynı gün uygulanır.

IELTS sınavında farklı İngilizce aksanları görülebilirken, TOEFL sadece Amerikan İngilizcesine dayanır.

 

Yazma

TOEFL Sınavının yazma bölümü, kağıt üzerinde uygulanan IELTS sınavının aksine, bilgisayarda yazılır. TOEFL’da yazma bölümü 2 adımdan oluşur: birinci adım, toplam 300-350 kelime aralığında olacak 5 paragraflık bir düzyazı yazmaktır; ikinci adım ise aynı konuyla ilgili bir metin kesitinden ve konuşmadan yapılan bir alıntıdan notlar almak ve bu notları 150-250 kelimelik bir yazı oluşturacak şekilde yeniden bir araya getirmeyi içerir.
IELTS Yazma Sınavı da iki kısımdan oluşmaktadır; birincisinde bir grafik, tablo veya diyagramda verilen bilgileri özetlemeniz veya açıklamanız istenir. İkincisinde ise, bir bakış açısı veya sav ileri süren yönlendirici ifadeye karşılık 200-250 kelime aralığında bir yazı yazmanız veya bunu belirli bir biçemde yazmanız istenir.

 

Okuma

Okuma bölümleri iki sınavda da oldukça benzerdir:
TOEFL Okuma Sınavı 20 dakikada tamamlamanız gereken 3 – 5 okuma metninden oluşur, her biri sınıf ortamında karşılaşabileceğiniz akademik içerikli metinlerden alınmıştır. Metinleri ne kadar iyi anladığınızı ölçen bir dizi çoktan seçmeli soruya yanıt vermeniz istenir.

IELTS Okuma Sınavı ise her biri 20 dakika uzunluğunda olan ve akademik içerikli metinlerden alınan 3 kısımdan oluşur; boşluk tamamlamadan kısa cevaplı sorulara kadar çeşitli soru türlerine yanıt vermeniz gerekir. Sorular aynı zamanda metni dil kullanımı, fikir ve biçem açısından ne kadar iyi anladığınızı ölçecek şekilde hazırlamaktadır.

 

Dinleme

Dinleme bölümlerindeki sınavlar büyük ölçüde farklılık gösterir.
TOEFL Dinleme Sınavı; 40 ila 60 dakika uzunluğunda olup üniversitede verilen derslerden bir kesit veya üniversite kampüsünde geçen bir diyalog dinlemeniz istenir. Dinlerken not almanız ve ardından çeşitli çoktan seçmeli sorulara yanıt vermeniz gerekir.
IELTS Dinleme Sınavında ise; öğrenciler ses kayıtlarını dinlerken soruları cevaplayabilir; pek çok farklı soru türüne ve farklı uzunluktaki alıştırmalara yanıt vermeleri gerekir.

 

Puanlama

TOEFL Sınavının konuşma ve yazma bölümleri, kelime bilginiz, yazma biçiminiz ve dilbilginiz dahil olmak üzere sınavınızın genel olarak nasıl göründüğüne göre puanlanır.
IELTS Sınavındaki konuşma ve yazma bölümleri ise mantık, tutarlılık, dilbilgisi ve akıcılık gibi bireysel kriterlere göre alınan ayrı puanlar temelinde değerlendirilir.
Örneğin; mantık akışının doğru olduğu ancak dilbilgisinin yetersiz olduğu bir düzyazı TOEFL Sınavında daha yüksek bir puan alırken, dilbilgisi ve kelime düzeyinin çok iyi olduğu ancak bir fikrin yeterli derecede ifade edilemediği bir düzyazı ise IELTS Sınavında değerlendirme kriterlerine göre daha iyi bir puan alır.

IELTS Sınavında puanlama 1-9 bant sistemi üzerinden yapılır; 4 bölümün hepsinden aldığınız puanların ortalamasına göre genel puan hesaplanır. Genel puanınız en yakın yarıma göre buçuklu olacak şekilde yuvarlanır (örneğin genel puanınız 6.25 ise, bu 6.5 olarak şekilde yuvarlanır).
TOEFL Sınavında ise 120 puan üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.

Size En Yakın Başarıya Götürebilecek Şubelerimiz >
TOEFL Sınavı Kursları Hakkında Daha Detaylı Bilgi >
IELTS Sınavı Kursları Hakkında Daha Detaylı Bilgi >
TOEFL ve IELTS Sınavı Kurs Fiyatları >
TOEFL ve IELTS Sınavı Kampanyaları >

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Perfect Blog geri dön
İletişim Formu
Gönder