Hızlı İngilizce ve Dil Öğrenme Metodları | perfectenglish.com.tr

Hızlı İngilizce ve Dil Öğrenme Metodları

Perfect Blog geri dön

Hızlı İngilizce ve Dil Öğrenme Metodları

HIZLI DİL ÖĞRENME METODLARI

İlk etapta hepimize imkansızmış gibi gelebilir ama dil uzmanlarına göre, birkaç hafta içinde bir dilde basit iletişim kurmayı, birkaç ayda ise o dili ayrıntılı bir şekilde öğrenmeyi başarabilirsiniz. O dilde edebiyat eserlerini okuyup anlayacak kadar öğrenmek daha uzun bir zaman gerektirir elbette. Fakat ister diplomatik serviste olsun ister bilgisayar programcılığında, kendi ihtiyaçlarınıza uygun kelime ve deyimleri ya da teknik dili hızlı yoldan öğrenmeniz mümkündür.

Bazen iş gereği sık sık seyahat etmek zorunda olmak, günlük konuşma yürütecek şekilde birkaç dili öğrenmeyi de zorunlu kılabilir. Nick isimli bir Mühendis bu nedenle İspanyolca, Fransızca ve Almancanın yanı sıra Çince de dahil yedi dili akıcı bir şekilde konuşur, yazar ve anlar hale gelmiştir.

Bu bağlamda önceliğinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Öyleki  Nick, ana dili olan İngilizceden sonra öğrendiği ilk yabancı dil olan İspanyolcayı bir yıldan fazla bir sürede öğrenmiş, ama sonra öğrendiği diller çok daha hızlı olmuş. Bu işin sırrını da  şöyle açıklamaktadır; Dil öğrenirken önceliği işine yarayacak türden konuşmalara ve kendisine sorulabilecek soruları yanıtlamaya vermek, yeni diller öğrendikçe teknik tercüme yapar hale bile gelmiştir.

Bu ilk aşamada, dil öğrenmenin püf noktası , en çok kullanılan kelime, deyim ya da kalıpları içeren kitaplar ve internet üzerinden dersler yararlı olabilir. Böylece o dilden basit konuşmaları yürütecek kelime ve cümle kalıplarıyla kendinizi donatmış olursunuz.

Dil uzmanları, yabancı dilde ilerlemek için o dili konuşma cesaretini göstermek gerektiğini vurguluyor. “Ağzınızı açmazsanız gelişme kaydedemezsiniz,” diyorlar.

Nick, “Başlangıçta en büyük bariyer özgüven eksikliği oluyor,” diyor. “Ama konuştukça daha iyi hale geldiğinizi görüyorsunuz ve bu da kendinize güveninizi artırıyor.” Buda yanlış yapmaktan korkmamak anlamına geliyor.

Nick, Fransızcaya ilk başladığında Yalan Yanlış konuştuğunu söylüyor. Fakat iki hafta içinde marketten kendisine yeni bir kalem alabilmiş ve nereye giderseniz gidin insanların yeni dil öğrenenleri dinlerken büyük  sabır gösterdiğini söylüyor.

Ders Dışı Aktivitelerin Hızlı Dil Öğrenmedeki Rolü

Uzmanlar yabancı dili hızlı öğrenmek için kendini tümden dile vermek gerektiğini belirtiyor. O dilde ne kadar çok okur, dinler ve konuşursanız o kadar hızlı gelişme kaydedersiniz. Uzmanlar okullardaki öğrencilerin spordan tiyatroya kadar ders dışı aktivitelere katılarak yada  evde yabancı dil öğrenmelerini pekiştirmeleri gerektiğini söylemekteler. Amerikalı diplomatları eğitim veren Washington Dc de bulunan (FSI) da benzer bir yaklaşım izlenmekte. 70 dilde eğitim veren bu kursta bir dil eğitimi  44 hafta sürüyor. Bu sürenin sonunda öğrenciler İngilizce ana dilde yazılmış bir dergiyi okuyup anlayacak ve tartışma yürütecek hale gelebiliyor ve son olarak da  dil öğrenirken o dildeki medyayı kullanmanın, resimli çocuk kitapları okuma ya da bildiğiniz programları o dilde izlemenin önemine de dikkat çekiyorlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Perfect Blog geri dön
İletişim Formu
Gönder