İngilizcenizi Geliştirmek İçin Pratik Yöntemler | perfectenglish.com.tr

İngilizcenizi Geliştirmek İçin Pratik Yöntemler

Perfect Blog geri dön

İngilizcenizi Geliştirmek İçin Pratik Yöntemler

İngilizcenizi Geliştirmek İçin Pratik Yöntemler

Yabancı dil  öğrenme sürecinin sadece İngilizce gramer konularını ezberlemekten ibaret olmadığını artık hepimiz biliyoruz. İngilizce konuşmak ve yazmak da bu sürecin bir parçası. Kendinizi hem gramer hem de diğer becerilerde geliştirmek istiyorsanız sizde bol bol İngilizce pratik yapmalısınız. Bu pratikleri ise masa başında uzun ve sıkıcı zamanlar geçirerek değil; keyif aldığınız aktiviteler ile yapmaya çalışmanız öğrenme aralığınızı daha kolay hale getirecektir. Gelin birlikte bu yöntemleri  incelemeye alalım;

 

Yabancı Dil de Müzik Dinleyerek İngilizceyi Geliştirmek

Radyo ya da Tv de hoşunuza gidebilecek müzik ritimlerini duyduğunuzda zaten ilk olarak sözlerini merak edeceksiniz.  Yürürken, spor yaparken, evde temizlik yaparken hatta banyoda Türkçe yerine İngilizce müzik dinlemek hem İngilizce telaffuzu hem de kelime dağarcığınızı geliştirmek için eşsiz yollardan biri olan bu yöntemle müziğin büyüsüne kapılırken ister istemez İngilizce pratiğinizi de sağlamış olacaksınız. İngilizceniz henüz başlangıç seviyesinde ise kelimeleri daha yavaş ve anlaşılır söyleyen şarkıcıları tercih etmeniz size bu süreçte fazlasıyla yardımcı olacak daha rahat anlamanızı sağlayacaktır.

 

Yabancı Dil de Dizi ya da Film İzleyerek İngilizceyi Geliştirmek

Dizi yada Film tercihinizi ilk olarak kendi seviyenize uygun seçmelisiniz. Hızlı konuşulan ya da ağır terimlerin geçtiği bir dizi ya da filmi İngilizce altyazılı izlemeye çalışmak muhtemelen size fayda sağlamayacak, aksine sıkılmanıza neden olacaktır. İngilizce eğitim sürecinde henüz başlangıç seviyesinde iseniz; başladığınız dizinin ilk üç bölümünü mutlaka Türkçe altyazılı olarak izleyin. Bu sayede dizinin konusunu daha rahat bir şekilde kavrayabilir ve İngilizce altyazıya geçtiğinizde sıkıntı yaşamanızı engelleyebilirsiniz.

İngilizce altyazılı dizi ya da film izleme alışkanlığı edindiğinizde ise; hem konuşulan kelimelerin okunuşlarını birebir görmeniz hem de İngilizce cümle yapı ve kalıplarına aşina olmanız kolaylaşacaktır.

 

Online Oyunlar Oynayarak İngilizceyi Geliştirmek

Günümüzde erkek bireylerin kadın bireylere kıyasla daha rahat İngilizce konuşabilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi; çocukluk çağından itibaren online İngilizce oyunlarda uzun yıllar boyunca vakit geçirmesi olarak gösterilmektedir. Bu durum aslında sadece erkeklerde değil; sanal oyunlara meraklı kadınlar için de geçerli. İngilizce oyunların büyüsü ise bireylere tam olarak şu şekilde işliyor; Bireyler,  bu oyunların hikayesini öğrenebilmek adına  ilk önce İngilizce sözlüklere başvuruyor. Kelime öğrenme ile başlayan bu süreç ise zaman içinde ister istemez cümle yapılarını sizlere öğretmeye başlıyor.

Bunun yanında online oyunlarda oyun oynanırken chat ayrıcalıkları sayesinde yabancı oyuncular ile tanışan oyuncular sesli ya da yazışma yoluyla İngilizce telaffuzunu rahatlıkla geliştiriyor.

 

 Bilmece- Bulmaca Çözerek İngilizceyi Geliştirmek

İngilizce bilmece-bulmaca çözmek hem zihninizi rahatlatacak hem de kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Yabancı kültürlere çok fazla hakim değilseniz, daha çok kelime tanımlarına yer veren bulmacalara yönelmeniz ve bulmaca çözerken muhakkak yanınızda İngilizce sözlük bulundurmanız; İngilizce pratiğinizi daha verimli hale getirecek bu arada bilmediğiniz bir çok kelimeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

 

Yeni Öğrendiğiniz Kelimeleri Yazacağınız Not Defterine Yazarak İngilizceyi Geliştirmek

Gün içerisinde yeni öğrendiğiniz her kelimeyi açıklaması ile yazabileceğiniz eğlenceli bir defter edinmeniz size fazlasıyla yarar sağlayacaktır. Elbette bu kelimeleri Türkçe olarak tanımlamanız size yarar sağlamayacaktır. Bunun için özel olarak İngilizce- İngilizce sözlüklerinden bularak yararlanmaya çalışınız bu sayede yeni bir kelimeyi tanımlarken yepyeni bir kelime ve cümle yapısı öğreneceksiniz.

 

 İngilizce Kitap Okuma Saatleri  ile İngilizceyi Geliştirmek

Kitap okuma alışkanlığınız varsa; bu yöntem kesinlikle sizin favorilerinizden biri olacak burada yapmanız gereken tek şey seviyenize uygun bir okuma kitabı almak okumaya başlamak. Her gün yalnızca 25 dakikanızı bu kitaba ayırarak; hem İngilizce eğitiminizi daha eğlenceli bir hale getirebilir hem de İngilizce pratiğinizi gerçekleştirebilirsiniz. İngilizce kitap okumak kelime dağarcığınızı arttırmanın yanı sıra cümle yapılarına da aşina olmanızı kolaylaştıracaktır.

 

Yabancı Arkadaşlar Edinerek İngilizceyi Geliştirmek

Yabancı bir dili en iyi şekilde öğrenmenin yolu;  o dili ana dili olarak konuşan insanlarla iletişim halinde olmaktan yada çevremizdeki insanlar ile aktif olarak o dili konuşmaktan geçiyor. Teknolojinin gelişmesiyle artık yabancı bir ülkeye gitmeden de orada yaşayan insanlarla iletişim kurmanız fazlasıyla kolay.

Bunun için İngilizce Chat siteleri ve forumlara üye olabilir, değişim programıyla okulunuza gelen öğrenciler ile arkadaşlık kurabilir hatta oyun arkadaşlarınızla bile iletişim halinde olabilirsiniz Böylece zaman içinde kurduğunuz dostluklar ile birlikte İngilizce telaffuzunuz da gelişim gösterecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Perfect Blog geri dön
İletişim Formu
Gönder