İngilizceye Yeni Başlayanlar için Kitap Tavsiyeleri | perfectenglish.com.tr

İngilizceye Yeni Başlayanlar için Kitap Tavsiyeleri

Perfect Blog geri dön

İngilizceye Yeni Başlayanlar için Kitap Tavsiyeleri

İNGİLİZCEYE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KİTAP TAVSİYELERİ!

Genelde hikaye kitapları seviyelere ayrılıyor. Eğer İngilizce’miz gerçekten iyi değilse direkt olarak ağır bir  İngilizce romandan başlamanın hiçbir faydası olmayacaktır. Kitabı okurken eğlenebilmemiz için de kitabı akıcı olarak anlayabilmemiz ve okuyabilmemiz gerekmektedir. Bu yazımızda yabancı eserlerin en iyi sadeleştirilmiş versiyonlarını sizler için bulduk ve içerik yapıları ile derledik. Yazımızdaki eserler profesyonel dilbilimciler tarafından yeniden yazılmış olup, oldukça sadeleştirilmiştir, Yeni  başlayanlar için ingilizce roman ve okumaktan keyif alacağınız bazı eserleri yazımızda bulabilirsiniz.

 

The Old Man and The Sea  (Ernest Hemmingway)

 

Kitabın içindeki kelimelerin çoğunlukla zor olması; her ne kadar okuyan kişiye başlangıçta güçlük yaşatsa bile kitabın kısa olması oldukça motive edicidir. Edebiyat tartışmalarında adı geçen bir kitap olması sayesinde ise bir yandan İngilizcenizi geliştirirken bir yandan da kültüre adapte olacaksınız. Klasik eserler arasında oldukça popüler olan bu kitap özellikle anadili İngilizce olan kişilerin okul hayatlarında mutlaka okuduğu bir kitap olarak bilinir.

 

Charlotte’nin Sevgi Ağı  (E.B. White)

 

Anadili İngilizce olan kişilerin hayatlarından en azından bir kez okuduğu bu roman; çoğu yetişkinin bile hala en sevdiği kitap özelliğini korur. Oldukça basit bir İngilizce ile yazılmıştır, bu sebeple hem İngilizce öğrenmek ile birlikte ayrıca okuma ve anlama pratiğinizi güçlendirecek,  hem de sıcacık bir hikayenin keyfini yaşayacaksınız.

 

Peter Pan  (J.M. Barrie)

Hemen herkes “Peter Pan”ın hikâyesini bilir ve bu yüzden de çok kolay bir eserdir. Hikâyenin bilindik olması okuyucuya metni daha kolay anlamada yardımcı olur. Bu kitap aslında çocuklara yöneliktir, ancak dünyanın her yerinde yetişkinlerin de hoşuna gitmektedir. Dilin yalın olması sayesinde okuduğunuzu daha kolay kavrayacak ve İngilizce cümle kurma becerinizi gerçek anlamda geliştireceksiniz.

 

Zamanda Kıvrılma  (Madeline L’engle)

Daha önce İngilizce roman okuduysanız bu kitap tam olarak size hitap edebilir. Bazı havalı kelimeleri öğrenmek için kelime defterinizi yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin !! Ayrıca kısa ve uzun cümlelerin bir karışımından oluşmakta olup kısa cümleler genelde okuyucuyu biraz daha rahatlatıyor; ayrıca sahneyi göz önünde canlandırarak basit kelimelerle ne olup bittiğini anlatıyor.

 

Thirteen Reasons Why (Jay Asher)

Son zamanlarda özellikle dizisi ile de oldukça popüler hale gelen bu kitabı okurken derinlemesine bir keyif duyacaksınız. Kitap güncel bir hikâye tarzında yazıldığı için yazar oldukça basit bir gramer kullanmış, kitaptaki cümlelerin kısa ve kullanılan dilin oldukça sade olması da İngilizce öğrenmek isteyenleri oldukça desteklemekte,  ayrıca New York Times en iyi İngilizce kitaplar listesinde olan bu kitap eğlenceli bir gençlik kitabı olarak düşünülse  de çok ağır ve derin konulara da eğilmektedir.

 

Yaşlı Adam ve Deniz ( Ernest Hemmingway)

Edebiyat ve kitaplarla ilgili bir tartışmanın içerisinde yer alırsanız bu kitaptan bahsetmek yerinde olacaktır. Bu kitap ünlü bir klasik eserdir,  zaman zaman sözcük seçimi güçlük yaratır, ancak kitap kısadır ve  bitirmekte zorlanmazsınız.

Mango Sokağı’ndaki Ev ( Sandra Cisneros)

Hikâyede ki kahramanın ne hissettiğini gerçekten hissedebilirsiniz. Cümleler gerçekten kısadır ve bu sayede kolayca anlaşılabilir, tamamen yazarın bakış açısıyla yazılmıştır,  az sayıda zor kelime vardır ve dili de biraz betimleyicidir. Bu kitabın bir diğer mükemmel tarafı farklı bir kültürü derinlemesine anlama imkânı sunar.

 

Yıldızları Saymak  (Lois Lowry)

Diğer tarih romanlarının aksine anlaması kolay bir dil ile yazılmıştır, tamamen yaşanmış bir olaya dayanmaktadır, 2. Dünya Savaşı hakkında yeterli bilgiye sahipseniz bu kitap sizin için ilginç olabilir,  Dünya Savaşları hakkında çok fazla bir şey bilmiyorsanız bu kitap size göre olmamakla birlikte sıkılmanıza sebep olabilir.

 

The House on Mango Street  (Sandra Cisneros)

Basit bir dille yazılmış olmamasına karşın içeriğinde az sayıda zor kelime bulunmaktadır. Çoğunlukla betimleme dili ile yazılan bu kitabın cümleleri de oldukça kısadır. Bu nedenle anlaşılması o kadar zor değildir. Bu kitap İngilizce öğrenme sürecinize destek olurken bir yandan da farklı bir kültürü derinlemesine anlamanıza yardımcı olacaktır. Oldukça ilginç ve psikolojik bir kitap olan bu İngilizce roman; Bir kadının hayat hikâyesini yazarın bakış açısıyla derinlemesine işlemekte olup okuyucuyu hemen etkisi altına almaktadır. Şimdiden iyi okumalar dileriz.

Mieko and the Fifth Treasure  (Eleanor Coerr)

Oldukça kısa ve akıcı olan bu kitap, sizlere İngilizce kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda faydalı olacaktır. Çocuk kitabı olduğu için İngilizce öğrenme sürecine yeni başladıysanız bile rahatlıkla anlayabileceğiniz bir kitap olmakla birlikte, Japon kültürünü merak eden yetişkinler içinde kaynak niteliğinde bir kitaptır.

Ölmek İçin 13 Sebep  (Jay Asher)

Tüm cümleler kısa ve kullanılan dil son derece basittir, ayrıca hikayenin güncel olmasına istinaden  yazar basit bir gramer kullanarak hikayeyi anlatıyor. Bu kitap, ödül kazanmış bir kitap ve New York Times’ ın  en iyi kitaplar listesinde olduğu için okunmayı hak ediyor. Kitap bazı ciddi meselelere eğiliyor. Eğer yaz tatilinde okumak için kolay ve eğlenceli bir şey arıyorsanız bu kitabı gönül rahatlığı ile bavulunuza koyabilirsiniz.

 

The Outsiders  (S.E. Hinton)

Kitabın içeriğindeki cümlelerin kısa ve anlaşılır olması okuma becerisi kazanmak isteyen kişilere yardımcı olur, ayrıca dil öğrenmeye yeni başlayanlar için kesinlikle tavsiye edilir.

 

The Giver  (Lois Lowry)

Kitap genellikle geçmiş zamana atıfta bulunduğu için gramer yapılarını kavramanızda sizlere destek olacaktır. Hikayesi oldukça ilgi çekici olan bu kitap; başlangıcından itibaren okuyucuyu etkisi altına alıyor. Kalın bir kitap olmasına karşın; anlaşılması kolay bir gramere sahip olması ve zor kelime içermemesi sayesinde hızlı bir şekilde okunabilecek bir özelliğe sahiptir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Perfect Blog geri dön
İletişim Formu
Gönder