İş Hayatında Yabancı Dilin Önemi? | perfectenglish.com.tr

İş Hayatında Yabancı Dilin Önemi?

Perfect Blog geri dön

İş Hayatında Yabancı Dilin Önemi?

İş Hayatında Yabancı Dil Ne Kadar Önemlidir?

Kişisel ve mesleki gelişimimiz için yabancı dil ve dilleri öğrenmek şüphesiz bizlere çok şeyler katacaktır. Kişisel hayatımızda yurtdışı gezileri ve seyahatlerinde yabancı dil bildiğimizde yapacağımız gezi çok daha keyifli hale gelecektir. İş hayatımızda ise, ulusal ölçekte büyük firmalarda işe girmenin ilk şartı İngilizce bilmektir. Uluslararası şirketlerde işe girmek için yabancı dil bilmek dahi yetmemektedir. Yani, iş hayatında yabancı dilin önemi hem maddi olarak daha fazla kazanmak için hem de prestij bakımından daha büyük ve kurumsal şirketlerde çalışabilmek adına çok önemlidir.

İş hayatında İngilizcenin bu denli önemli olmasının başlıca sebebi işsizlik oranının ülkemizde özellikle genç nüfus için yüksek olması gerçeğidir. Az sayıdaki iş olanağına çok sayıda talep vardır. Burada arz-talep kanunu geçerlidir. Birçok adayın elenmesi gerekmektedir. Lisan bilmek eliminasyonu kolaylaştırmaktadır. Bildiğiniz üzere birçok kariyer sitesinin filtre sistemi vardır. Aranılan özelliklere sahip değilseniz sizin özgeçmişiniz firmaya hiçbir zaman ulaşmaz.

Bununla ilgili olarak bağımsız bir anket şirketinin çalışanlara, iş arayanlara ve işverenlere sorular sorarak gerçekleştirdiği ve yaklaşık 85 bin kişinin yanıtladığı “İş hayatında yabancı dil” anketinin sonuçları konuyla ilgili önemli rakamları ortaya koymaktadır.

Anket sonuçlarına göre; işverenlere yöneltilen, “Çalışanlarınızı işe alırken yabancı dil bilgilerini önemsiyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplara göre dil önemli, ancak çoğu zaman da birinci tercih nedeni değil. İşverenlerin % 42’si yabancı dil bilgisi için “Evet, en önemli kriterimiz” derken, bunu %41 oranıyla “Tercih nedeni olsa da birinci derecede önemli değil” cevabı takip etmektedir. İşverenlerin sadece %17’si “Hayır, bizim için önemli değil” yanıtını veriyor. Bu arada iş verenler tarafından  En çok bilinen ve en çok aranan dil İngilizce.

 

Ankete göre, adayların iş hayatında en çok kullandıkları diller incelendiğinde, adayların %66’sının İngilizce seçeneğini tercih ettiği, %13’unun Almanca, %5’ünün Rusça, %6’ünün Fransızca, %4’ünün Arapça, %6’sının ise diğer dillerden birini bildiği görülüyor.

 

Çalışanlara yöneltilen “İş hayatınızda aktif olarak yabancı dil kullanıyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan çalışanların %42’i “Evet” derken geri kalan %58’lik kesim iş hayatlarında yabancı dili aktif olarak kullanmadıklarını söylüyor. Ayrıca “Yabancı dil bilginizin iş hayatınız için yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan çalışanların da %60’ı “Evet” derken %40’ı “Hayır” cevabını veriyor.

İngilizce dili o kadar hızlı küreselleşmektedir ki artık,  Alman ve Fransız şirketleri de kendi içlerinde bütün ülkelerindeki şubeleriyle İngilizce haberleşmektedir. Örneğin, çok uluslu bir yabancı petrol firmasının intranetinde iletişim lisanı İngilizcedir. Lg, Philips ve Samsung gibi  dev teknoloji firmalarının da elektronik posta dili İngilizcedir. Bu tip birçok farklı ülkeden insanın olduğu şirketlerde ortak lisan geliştirmek bir zarurettir. Dünya çimento devi La Farge da yaklaşık 90 ülkedeki ortaklarıyla İngilizce haberleşmektedir.

Bugün gelinen noktada İngilizce dünyada en çok konuşulan ve öğrenilen lisan halindedir.

Sonuç olarak söylenebilir ki başarılarla dolu bir iş yaşantısı herkesin hayali olduğu kadar ulaşması zor ve zaman alan bir süreç olduğu da unutulmaması gereken bir noktadır. Dolayısı ile okul hayatınız boyunca aldığınız eğitimler sonrasında iş hayatına atılmadan önce yurtdışında alacağınız yada profesyonel bir kurumdan alacağınız akademik bir eğitim sizi tecrübesiz yeni mezun sıfatından bir nebze olsun öne çıkaracak ve geçireceğiniz bu zorlu süreçte hem size fayda sağlayacak hem de farklı bir dünya görüşü edinmeniz konusunda önayak olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Perfect Blog geri dön
İletişim Formu
Gönder